Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym systemem ogrzewania w Polsce. Dowiedz się w jaki sposób pompa ciepła ogrzewa dom.

Pompy ciepła coraz bardziej popularne wśród Polaków.

pompa ciepła Gliwice.png

Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym systemem ogrzewania domów i mieszkań w Polsce. Pompy ciepła korzystają z energii odnawialnej, co przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych zanieczyszczeń atmosfery. Okazuje się, że w naszym klimacie ten system ogrzewania sprawdza się bardzo dobrze. Pompy ciepła wykorzystywane są zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Producenci powietrznych pomp ciepła wskazują, że urządzania te do ogrzewania wykorzystują 70-80% energii odnawialnej, a energii elektrycznej 20-30%. Dokładna wydajność pompy jest związana z temperaturą wody i temperaturą zewnętrzną.

W Polsce najbardziej popularne stały się pompy ciepła typu powietrze-woda. Bardzo dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Są ekologiczne, wydajne i ekonomiczne. Ich popularność wynika również z łatwej dostępności i mniej skomplikowanego montażu z porównaniu z pompami gruntowymi. Zobacz zdjęcia z naszych montaży.

 

Jak działa pompa powietrze-woda?

 

Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie jak lodówki, ale w przeciwną stronę. Oznacza to, że pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do wnętrza budynku. Podczas procesu pracy pompy ciepła wykorzystywane są dwa podstawowe elementy – parownik i skraplacz.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła wyposażona jest w wymiennik, przez który za pomocą wentylatora przetłaczane jest powietrze zewnętrzne.

 

Etapy działania pompy ciepła.

1.    Zewnętrzne powietrze pobierane jest za pomocą czynnika chłodniczego, a następnie przetwarza energię w układzie sprężarkowym.

2.    W tak zwanym wymienniku następuje proces parowania czynnika chłodniczego. Dzięki przemianie stanu skupienia z cieczy na parę, wymiennik pobiera energię. Ta część pompy ciepła nazywa się parownik.

3.    Powstała para z ładunkiem energii jest przetłaczana przez sprężarkę.

4.    Sprężarka zwiększa temperaturę pary i dodaje jej jeszcze więcej energii (to ta cześć energii, którą pobieramy z sieci lub instalacji fotowoltaicznej).

5.    Para z ładunkiem energii przetłaczana jest na wymiennik w którym energia przekazana zostaje do wody krążącej w instalacji domowej.

6.    W skraplaczu czynnik chłodniczy ulega skropleniu. Z gorącej pary przechodzi w stan ciekły i oddaje ciepło do wody w instalacji. Odbiornikami są kaloryfery lub podłogówka. Tym sposobem w domu otrzymujemy pożądaną temperaturę powietrza i wody użytkowej.

7.    Skroplony, chłodniejszy czynnik zostaje rozprężony przez zawór rozprężny i w stanie zimnej cieczy wraca do parownika. W tym miejscu cykl zamyka koło i zaczyna pracę od nowa.

 

Korzyści ogrzewania domu i wody pompą ciepła

0018.jpg

Podsumowując pompy ciepła to jedno z najchętniej wybierane systemy ogrzewania domu w ostatnim czasie. Największe korzyści tego rozwiązania grzewczego to:

  • Oszczędność pieniędzy.

Pompy ciepła korzystają z energii odnawialnej. Pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku lub wody użytkowej. W połączeniu z fotowoltaiką są w stanie znacznie zredukować koszty ogrzewania.

  • Ekologia.

Pompy ciepła należą do ekologicznych źródeł ogrzewania ponieważ nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji.

  • Wielofunkcyjność.

Pompy ciepła możemy wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej, a także do chłodzenia i wentylacji.

  • Dotacje na zakup i montaż.

Dzięki wielu programom dotacyjnym faktyczny koszt pompy ciepła jest dużo niższy. Montując pompę ciepła możemy skorzystać z dofinansowań takich jak Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, a także z ulgi termomodernizacyjnej.

Dowiedz się więcej o dofinansowaniach

 

Chcesz zaplanować ogrzewanie pompą ciepła domu lub firmy? Wypełnij formularz kontaktu znajdujący się na dole strony. 

Nasz doradca techniczno-handlowy dojeżdża na miejsce instalacji i pomaga dobrać najlepsze rozwiązanie.