Falownik to niewielkie urządzenie, które montujemy w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy. Inwerter jest często nazywany sercem instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne dzięki Słońcu wytwarzają prąd stały. W takiej jednak formie, nie jest on dla nas użyteczny. Do zasilania urządzeń elektrycznych potrzebujemy prądu zmiennego. Tutaj z pomocą przychodzi inwerter inaczej zwany falownikiem. Jest on niczym serce dla całej instalacji. Bez niego fotowoltaika nie będzie działać.

 

Jaką funkcję spełnia falownik?

falownik Huawei.jpg

Falowniki  fotowoltaiczne służą do zamiany produkowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej w postaci prądu stałego na energię elektryczną w postaci prądu przemiennego. Prąd przemienny, to taki, który wykorzystujemy w domu.

Dzięki inwerterom jesteśmy w stanie wykorzystywać energię z promieni słonecznych. Bez inwertera, nie umielibyśmy jej użyć. Dlatego też falowniki solarne są niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego zasilającego odbiorniki sieciowe (230V, 50Hz).

Przetwarzanie napięcia to jednak niejedyne zadanie falownika. Za jego pomocą można monitorować funkcjonowanie całej instalacji i zsynchronizować system solarny z siecią elektryczną.

 

 

Jakie dane dostarcza aplikacja mobilna do zarządzania falownikiem?

aplikacja do falownika.jpg

Wszystkie falowniki, które mamy w ofercie współpracują z dedykowaną do modelu aplikacją mobilną. Dzięki niej, łatwo możemy kontrolować pracę instalacji fotowoltaicznej. Z aplikacji można korzystać na komputerze, telefonie lub tablecie.

Jakie dane pokazuje aplikacja mobilna instalacji solarnej?

  • ilość wytworzonej przez instalację energii elektrycznej (dziennie, miesięcznie, rocznie),
  • ilość wykorzystanej energii,
  • ilość zmagazynowanej (lub oddanej do sieci) energii,
  • informacje o sprzęcie.

 

 

 

 

Rodzaje falowników

falownik solplanet.png

Ze względu na rodzaj instalacji, wyróżniamy inwertery sieciowe, off-grid i hybrydowe. Inwertery sieciowe zaprojektowane są do współpracy z siecią elektroenergetyczną, tak by można było oddawać do niej nadwyżki wyprodukowanej energii. Falowniki off-grid (wyspowe), przeznaczone są do zupełnie niezależnych, autonomicznych instalacji. Są stosowane na przykład w domach położonych w miejscach o utrudnionym dostępnie do infrastruktury energetycznej (np. w górach), na łodziach, w kamperach. W takich sytuacjach instalacja zamiast do sieci podpięta jest do magazynu energii, który przechowuje nadwyżki prądu. Falowniki hybrydowe pozwalają z kolei na podpięcie magazynu energii, pompy ciepła czy innych urządzeń akumulujących energię. Mogą pracować w systemach off-grid lub być podłączone do sieci. System off-grid polega na niezależnym od sieci działaniu instalacji fotowoltaicznej. 

 

Falowniki dzielimy również pod względem ilości faz na jednofazowe i dwufazowe. Inwertery jednofazowe używane są do niewielkiej instalacji fotowoltaicznej – do 3kW. Do większych instalacji stosuje się falowniki trójfazowe.

Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego falownika – poproś naszego doradcę techniczno-handlowego o odpowiednią analizę. Wypełnij formularz kontaktu, a skontaktujemy się z Tobą w kolejnym dniu roboczym.