Fotowoltaikę na dachach spadzistych widujemy codziennie. Nic dziwnego - widać ją na pierwszy rzut oka. Instalacja PV na dachu płaskim jest mniej widoczna, ale równie skuteczna.
Mijając domy najczęściej widzimy instalacje fotowoltaiczne na dachach spadzistych. Te na dachu płaskim nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego względu niektórzy uważają, że nie są zbyt popularne. Nie jest to jednak prawdą. Fotowoltaika na płaskim dachu to bardzo częste rozwiązanie stosowane zarówno przez osoby indywidualne, jak również przez przedsiębiorstwa. Instalacje takie często montujemy na domach i garażach, a w przypadku zleceń biznesowych na halach magazynowych i produkcyjnych, biurowcach, salonach sprzedaży, marketach.
Czym charakteryzuje się montaż fotowoltaiki na płaskim dachu?
Jedną z podstawowych wyróżników instalacji fotowoltaicznych montowanych na płaskim dachu jest system montażowy dedykowany do tego typu realizacji PV. Zostaje on dobrany po sprawdzeniu pokrycia dachu, jego orientacji względem stron świata oraz stanu technicznego. Prawidłowy wybór konstrukcji zapewnia bezpieczeństwo, pożądaną wydajność instalacji oraz trwałość całego systemu fotowoltaicznego.
Najlepiej sprawdzają się konstrukcje montażowe:
- balastowe,
- mocowane mechanicznie do powierzchni dachu,
- klejone lub zgrzewane.
Konstrukcje balastowe na dach płaski.
Ten system montażowy cechuje się zastosowaniem betonowych bloczków. Zapewniają one stabilność konstrukcji. Stosujemy je w sytuacji, gdy w podkonstrukcji dachu znajdują się warstwy styropianu lub wełny mineralnej. W tym rozwiązaniu panele zostają dociążone betonowymi bloczkami. Dzięki temu systemowi, podczas montażu nie musimy ingerować bezpośrednio w poszycie dachu. Ze względu na dodatkowe obciążenie, ten koncept może być stosowany w sytuacjach, gdy nośność dachu na to pozwala.
Przy tych konstrukcjach, panele mogą zostać ukierunkowane na południe lub w kierunkach wschód – zachód.
Konstrukcje mocowane mechanicznie do dachu.
W przypadku tego rozwiązania, dodatkowe obciążenie nie jest stosowane. Bezpośrednio do dachu montowany jest specjalny stelaż na który mocujemy panele fotowoltaiczne. Stelaż jest przytwierdzany do dachu za pomocą tzw. wkrętów bimetalicznych.
Konstrukcje klejone lub zgrzewane.
Czasami mamy do czynienia z dachem do którego nie będzie możliwe mechaniczne przymocowanie konstrukcji. Może to wynikać z ograniczonej nośności oraz materiału w dachu który uniemożliwia bezpieczny i trwały montaż mechaniczny. W takim przypadku wykonujemy konstrukcje klejoną lub zgrzewaną. System charakteryzuje się zastosowaniem ciągłych szyn trapezowych, które łączą rzędy modułów.
Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu bardzo często realizowane są właśnie na dachach płaskich.
Budynki o przeznaczeniu biznesowym i przemysłowym, bardzo często posiadają płaskie dachy. Z tego powodu, montaż fotowoltaiki na hali produkcyjnej, hali magazynowej, biurowcu czy salonie sprzedaży staje się coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców. Wysokie koszty za energię elektryczną mobilizują właścicieli firm do inwestycji we własną mini elektrownię. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem doceniają fotowoltaikę za szybką stopę zwrotu inwestycji, zmniejszenie kosztów rachunków za prąd, a także za pozytywny wizerunek marki – ekologicznej i odpowiedzialnej społecznie.
Jeśli szukasz realizatora instalacji fotowoltaicznej, wypełnij poniższy formularz kontaktowy.
Ostatnie wpisy
Inwerter - serce instalacji fotowoltaicznej
Falownik to niewielkie urządzenie, które montujemy w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy. Inwerter jest często nazywany sercem instalacji fotowoltaicznej.
Czytaj więcej
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, panele full black. Jakie panele wybrać?
Czytaj więcej
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym systemem ogrzewania w Polsce. Dowiedz się w jaki sposób pompa ciepła ogrzewa dom.
Czytaj więcej
Fotowoltaika z magazynem energii
Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne w domach. Jakie korzyści ma przydomowy akumulator energii?
Czytaj więcej