Fotowoltaikę na dachach spadzistych widujemy codziennie. Nic dziwnego - widać ją na pierwszy rzut oka. Instalacja PV na dachu płaskim jest mniej widoczna, ale równie skuteczna.

Mijając domy najczęściej widzimy instalacje fotowoltaiczne na dachach spadzistych.fotowoltaika na płaskim dachu.jpg Te na dachu płaskim nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego względu niektórzy uważają, że nie są zbyt popularne. Nie jest to jednak prawdą. Fotowoltaika na płaskim dachu to bardzo częste rozwiązanie stosowane zarówno przez osoby indywidualne, jak również przez przedsiębiorstwa. Instalacje takie często montujemy na domach i garażach, a w przypadku zleceń biznesowych na halach magazynowych i produkcyjnych, biurowcach, salonach sprzedaży, marketach. 

Czym charakteryzuje się montaż fotowoltaiki na płaskim dachu?

Jedną z podstawowych wyróżników instalacji fotowoltaicznych montowanych na płaskim dachu jest system montażowy dedykowany do tego typu realizacji PV. Zostaje on dobrany po sprawdzeniu pokrycia dachu, jego orientacji względem stron świata oraz stanu technicznego. Prawidłowy wybór konstrukcji zapewnia bezpieczeństwo, pożądaną wydajność instalacji oraz trwałość całego systemu fotowoltaicznego.

Najlepiej sprawdzają się konstrukcje montażowe:

  • balastowe,
  • mocowane mechanicznie do powierzchni dachu,
  • klejone lub zgrzewane.

Konstrukcje balastowe na dach płaski.

Ten system montażowy cechuje się zastosowaniem betonowych bloczków. Zapewniają one stabilność konstrukcji. Stosujemy je w sytuacji, gdy w podkonstrukcji dachu znajdują się warstwy styropianu lub wełny mineralnej. W tym rozwiązaniu panele zostają dociążone betonowymi bloczkami. Dzięki temu systemowi, podczas montażu nie musimy ingerować bezpośrednio w poszycie dachu. Ze względu na dodatkowe obciążenie, ten koncept może być stosowany w sytuacjach, gdy nośność dachu na to pozwala. 

Przy tych konstrukcjach, panele mogą zostać ukierunkowane na południe lub w kierunkach wschód – zachód.

system balastowy_fotowoltaika.jpgsystem z balastem .jpg

Konstrukcje mocowane mechanicznie do dachu.

W przypadku tego rozwiązania, dodatkowe obciążenie nie jest stosowane. Bezpośrednio do dachu montowany jest specjalny stelaż na który mocujemy panele fotowoltaiczne. Stelaż jest przytwierdzany do dachu za pomocą tzw. wkrętów bimetalicznych.  

montaż do dachu.jpgkonstrukcja montowana do dachu.jpg

Konstrukcje klejone lub zgrzewane.

Czasami mamy do czynienia z dachem do którego nie będzie możliwe mechaniczne przymocowanie konstrukcji. Może to wynikać z ograniczonej nośności oraz materiału w dachu który uniemożliwia bezpieczny i trwały montaż mechaniczny. W takim przypadku wykonujemy konstrukcje klejoną lub zgrzewaną. System charakteryzuje się zastosowaniem ciągłych szyn trapezowych, które łączą rzędy modułów.

system zgrzewany.jpgkonstrukcja zgrzewana fotowoltaika.jpg

Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu bardzo często realizowane są właśnie na dachach płaskich.

Budynki o przeznaczeniu biznesowym i przemysłowym, bardzo często posiadają płaskie dachy. Z tego powodu, montaż fotowoltaiki na hali produkcyjnej, hali magazynowej, biurowcu czy salonie sprzedaży staje się coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców. Wysokie koszty za energię elektryczną mobilizują właścicieli firm do inwestycji we własną mini elektrownię. Osoby zarządzające przedsiębiorstwem doceniają fotowoltaikę za szybką stopę zwrotu inwestycji, zmniejszenie kosztów rachunków za prąd, a także za pozytywny wizerunek marki – ekologicznej i odpowiedzialnej społecznie.

fotowoltaika dla firm.png

Jeśli szukasz realizatora instalacji fotowoltaicznej, wypełnij poniższy formularz kontaktowy.