Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne w domach. Jakie korzyści ma przydomowy akumulator energii?

Czy jest magazyn energii? 1.png

 

Magazyny energii to urządzenie przechowujące energię, która nie została od razu wykorzystana. Akumulatory do fotowoltaiki mają różną moc. Im większa moc, tym więcej energii może zostać przez nie zmagazynowane. Na potrzeby klientów indywidualnych stosuje się zazwyczaj magazyny energii od 5kW -15/20 kW. Moc magazynu dostosowujemy do mocy instalacji.

Magazyn energii zabezpiecza nas przed przerwami w dostawie prądu z sieci. W czasie, gdy prąd zostanie wyłączony – nasz dom zasili prąd zmagazynowany dzięki akumulatorom.

 

Jak działa magazyn energii?

 

Magazyn energii jest urządzeniem, które pozwala przechowywać energię elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne w ciągu dnia. W praktyce możemy korzystać ze zgromadzonych zasobów prądu wieczorami, w nocy i w pochmurne dni.

Magazyn energii do fotowoltaiki składa się z baterii (akumulatorów), kontrolera ładowania i przetwornicy napięcia. Kontroler ładowania reguluje ładowanie energii. Przetwornica napięcia przetwarza prąd stały z baterii na prąd zmienny z którego możemy korzystać w domu. Magazyn energii przede wszystkim zwiększa poziom autokonsumpcji, czyli wykorzystywania produkowanej energii na bieżąco, do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych.

 

Dotacja na magazyn energii

 

Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z dotacji na magazyn energii w ramach programu Mój Prąd.

Maksymalna dotacja wynosi 16 000 zł.

2.png

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z dotacji na magazyn energii?

  • uruchomić instalację fotowoltaiczną i rozliczać się z zakładem energetycznym w systemie net-billing,
  • zamontować magazyn energii o mocy minimum 2kWh,
  • cena za 1kWh nie może przekroczyć kwoty 6 000 zł/1kWh,
  • dotacja nie może przewyższać 50% kosztów kwalifikowanych.

 

 

Osoby prowadzące działalność rolniczą mogą skorzystać z dotacji na magazyn energii w ramach programu AGROENERGIA.

Warunkiem skorzystania z dotacji jest założenie instalacji fotowoltaicznej w tym samym czasie inwestycji. Dotacja wynosi do 20% kosztów kwalifikowanych.

Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z dotacji?

  • założyć instalację fotowoltaiczną o mocy 10kW – 50kW
  • z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą osobiście gospodarstwo rolne, a także osoby prawne (właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się pomiędzy 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych).

 

Podsumowując magazyn energii do fotowoltaiki umożliwia przechowywanie energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne i jej wykorzystanie w innym momencie dnia. Rozwiązanie to zwiększa wydajność i możliwości instalacji fotowoltaicznej w domu i firmie.

Zastanawiasz się nad inwestycją w magazyn energii dla domu lub firmy?

Wypełnij poniższy formularz kontaktu.